Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Ödeme Yöntemleri

Ödeme Yöntemleri

Öğrenim ücreti ödemeleri, akademik takvimde güz, bahar ve yaz dönemleri için ilan edilen ödeme tarihlerinde, aşağıdaki yöntemlerden biri seçilerek yapılır. Üniversiteye doğrudan havale veya EFT ile ödeme yapılmamaktadır.

Yurt ödemeleri için ödeme yöntemlerine buradan ulaşabilirsiniz.

ABD Doları bazında belirlenen ücretlerin TL ödemelerinde T.C. Merkez Bankası tarafından bir iş günü önce belirlenen gösterge niteliğindeki alış kuru esas alınmaktadır.

Ödeme Yöntemleri
 

Online Ödeme

Kredi Kartı veya Banka Kartı ile Online Ödeme

Kart ile Ödeme sayfası üzerinden, öğrenci numarası ve T.C. Kimlik numarası ile ödeme ekranına giriş yapılır. Kart seçimi sonrası “Tek Çekim, Taksitli, Parçalı Ödeme” yöntemlerinden biri seçilir ve ödeme işlemi tamamlanır.

 • Parçalı ödeme birden fazla kart kullanılarak yapılacak ödemeler içindir, taksitlendirme yöntemi değildir.
 • Kredi kartı ile ödeme yapabilmeniz için kartınızda şu kriterlerin bulunması gerekir:
  Sanal pos işlem izninin olması
  3D Secure işlem izninin açık olması
  İnternet üzerinden yapılan işlemlere ait limitin yeterli olması
  Yabancı kredi kartı ve banka kartları için ayrıca yurt dışında işlem yapmaya açık olması
 • Taksitli ödeme yalnızca anlaşmalı bankaların kredi kartlarında geçerlidir.
Anlaşmalı Banka Kredi KartlarıTaksit Sayısı *
CardFinans 2 Taksit 
HSBC Advantage 2 Taksit 

Vakıfbank World Card Kredi Kartları (WorldPuan hariç) 

 2 + 2 Taksit **
Yapı Kredi Bankası World Card Kredi Kartları (WorldPuan hariç) 2 + 2 Taksit **

Bonus Özellikli Kredi Kartları (BonusPuan hariç)

Bonus, Money Bonus, Miles&Smiles, Garanti BBVA, American Express Card, Shop&Fly, Denizbank Bonus, TEB Bonus, Alternatifbank Bonus Bireysel Kredi Kartları dahildir. 

 2 Taksit 

Bonus Ticari Kredi Kartları (100.000 TL’ye kadar ve BonusPuan hariç)

 2 Taksit
Ziraat Bankası Bankkart Kredi Kartları (BankkartLira hariç) 2 Taksit
Halkbank Paraf Kredi Kartları (Halkkart hariç) 2 + 2 Taksit **

İş Bankası Kredi Kartları (Ticari Kredi Kartları, Aidatsız Kredi Kartları, Bankamatik, MaxiPara Kartları hariç)

 2 + 2 Taksit **
*Taksitli ödemelerde herhangi bir vade farkı uygulanmaz. İlk taksitten sonraki taksit tutarları, bir önceki taksitin ödendiği tarihten bir ay sonra kredi kartı hesap ekstresine yansır.
** Yapılan 2 taksitli işlemlerde +2 taksit olanağı banka tarafından sunulmaktadır. 

Banka Şubesinden Ödeme

Fibabanka Şubelerinden Nakit ve Peşin Ödeme

Ödeme Tarihlerinde Fibabanka şubelerinden “Öğrenci Numarası ve Öğrenci Ad Soyad” bilgileri ile nakit ve peşin olarak öğrenim ücreti ödemenizi yapabilirsiniz. İllere göre Fibabanka Şube Listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Fibabanka Şubelerinden Kredili Mevduat Hesabı (KMH) ile Taksitli Ödeme 

Kredili mevduat hesabı (KMH) ile taksitli ödeme seçeneği, sadece güz ve bahar dönemi öğrenim ücreti ödemeleri için geçerlidir. Yaz okulunda KMH ile ödeme yöntemi bulunmamaktadır.

KMH ile ödeme yapmak isteyen kişilerin herhangi bir Fibabanka şubesine başvurması gerekmektedir.

KMH ile ödemelerde dönemlik ücretlere 4 taksit olanağı sunulur. İlk taksitin peşin olarak yatırılması gerekmektedir. Ödemeler 1 peşin + 3 taksit şeklindedir.

KMH dönemlik olarak açılır ve otomatik olarak yenilenmez. KMH ile ödeme yapılacak her dönem için, ödeme tarihlerinde, Fibabanka ile iletişime geçilerek hesabın yeniden aktive edilmesi gerekmektedir.

Detaylı bilgi için Fibabanka Özyeğin Üniversitesi Şubesi Telefonu: 0 216 525 50 00

Telefon veya Online (İnternet / Mobil) Bankacılık ile Ödeme

Fibabanka’da hesabı olan kişiler telefon veya online (İnternet / Mobil) bankacılık yöntemi aracılığıyla peşin ödeme yapabilirler.

• Fibabanka Telefon Bankacılığı ile peşin ödeme: 444 88 88 Fibabanka Telefon Bankacılığını arayarak peşin ödeme yapabilirsiniz.

• Fibabanka Online (İnternet / Mobil) Bankacılık ile peşin ödeme: Ödemeler menüsünde yer alan “Okul Ödemeleri” seçeneğinden, öğrenci numarasını girerek tüm borç bilgilerini görüntüleyebilir ve peşin ödeme yapabilirsiniz.

Gecikme Ücreti

Öğrenim ücreti ödemesini Akademik Takvim’de ilan edilen ödeme tarihlerinde tamamlamayan öğrencilere, ders ekleme-bırakma süresi sonuna kadar gecikme ücreti ile birlikte geç ödeme olanağı tanınır. Gecikme ücreti TL bazında aylık %2* olarak uygulanır. Bu oran, tatil günlerini de içerecek şekilde geciken ödeme tutarına günlük olarak işler. Gecikme ücreti, geciken ödeme tutarına eklenir ve geciken ödeme tutarıyla birlikte tahsil edilir.
* Uygulanacak gecikme oranı Üniversite tarafından her akademik yıl için yeniden belirlenebilir.

Faturalar

Öğrenim ücretlerine ait faturalar öğrenci adına ve her dönem için dört eşit tutarda düzenlenmektedir.

Güz dönemine ait faturalar Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında, Bahar dönemine ait faturalar Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında düzenlenmektedir.

2021 yılı itibariyle düzenlenen faturalara, Öğrenci Bilgi Sistemi (SIS) üzerinden Finansal Bilgiler -> Fatura Görüntüleme ekranı aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Üniversitemiz Kurumlar Vergisi’nden muaftır. 

Faturalarla ilgili soru ve talepleriniz için collection@ozyegin.edu.tr adresi üzerinden Mali İşler birimi ile iletişime geçebilirsiniz.

İadeler

İlgili yönetmelikler ve uygulamalar doğrultusunda ücret iadesi gerektiren durumlarda (kayıt dondurma, vb.) iadeler ancak öğrencinin üniversiteye karşı herhangi bir borcunun olmaması ve kendisine kullanım için üniversite tarafından sağlanan mal ve teçhizatı hasarsız olarak iade etmiş olması koşuluyla yapılır. İadeler, yapılan ödemenin ödeme yöntemi dikkate alınarak gerçekleştirilir. Yaz okulunda yapılacak olan ders kayıt iptallerinde ücret iadesi yapılmamaktadır.

Aile ve ÖzÜ / FİBA İndirim Devamı

Aile indirimi aile üyelerinin (iki kardeş, anne çocuğu veya baba ve çocuğu) beraber okuduğu süre için geçerli olup her iki aile üyesinin kayıtlı olması, giriş yaptığı ilgili yıl için belirlenen ve ilan edilen burs süresi kadar uygulanır. Kayıt yenileme yapılan dönem için aile üyelerinden birinin mezun olması veya üniversiteden ayrılmış olması durumunda yararlanılan indirimin iptal edileceği ve %5 farkın borç olarak yansıtılacağını hatırlatırız.

ÖzÜ / FİBA indirimi ise çalışanın Özyeğin Üniversitesi ve FİBA Grubunda tam zamanlı çalıştığı dönemlerde geçerlidir. Öğrencilerin, her dönem başında ücret ödeme tarihlerinden önce çalışma durumuna ait ilgili kurumdan alacakları belgeyi Öğrenci Hizmetlerine sunmaları gerekir. Durumunu belgeleyen öğrencilere bu indirim giriş yaptığı ilgili yıl için belirlenen ve ilan edilen burs süresi kadar uygulanır.

Aile ve ÖzÜ indiriminin devamı için gerekli kontroller Öğrenci Hizmetleri tarafından yapılmaktadır. Ancak FİBA İndiriminin devamı için öğrencilerin ödeme tarihlerine kadar güncel belgesini e-posta ile student.services@ozu.edu.tr adresine iletmesi gerekmektedir.

Sayfa başı