Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Genel Sağlık Sigortası Uygulamaları

Genel Sağlık Sigortası Uygulamaları

T.C. Uyruklu Öğrenciler

T.C. uyruklu tüm öğrenciler yükseköğrenimleri süresince ve 25 yaşını aşmadıkları müddetçe, bakmakla yükümlü olan kişilerin (anne, baba, vb.) sigortasından yararlanabilir. Bu uygulamaya üniversitede kısmi zamanlı çalıştırılan öğrenciler, zorunlu staj yapan öğrenciler, mavi kart sahibi öğrenciler ve uyruklarından biri T.C. olan çift uyruklu öğrenciler dahildir.

Öğrencilerin her akademik yıl başında öğrenci belgeleri ile birlikte Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine/Sosyal Güvenlik Merkezlerine giderek durumlarını güncellemeleri önerilir.

Kayıt donduran öğrencilerden, kayıt dondurdukları dönem için SGK tarafından genel sağlık sigortası kapsamında sigorta primi ödemeleri istenebilir. Bu konuyla ilgili olarak detaylı bilgiyi mutlaka bizzat SGK’dan almanız gerekir.

Yabancı Uyruklu Öğrenciler

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 60. maddesinin yedinci fıkrası kapsamında 04.11.1981 tarihli Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına dair 6486 sayılı 21.05.2013 tarihli Kanun ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa göre üniversiteye kayıt işlemlerini tamamlayan yabancı uyruklu öğrenciler, ilk kayıt tarihinden itibaren üç ay içinde talepte bulunmaları halinde genel sağlık sigortalısı olurlar. Öğrencilerin genel sağlık sigortalıkları yükseköğrenimlerinin devam ettiği sürelerle sınırlıdır.

Genel sağlık sigortasından faydalanmak isteyen öğrencilerimizin yabancı kimlik numaralarını edinmeleri ve öğrenci belgesi alarak, Üniversitenin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne veya ile bağlı Sosyal Güvenlik Merkezi’ne şahsen başvuru yapmaları gerekir.

Öğrencilerimizin, üniversiteye kayıt öncesi, varsa geçmiş dönemlere ait GSS prim borçlarını kapatmış olmaları gerekir.

GSS prim ödemelerini yapan öğrencilerimiz, ödeme yapılan aylar süresince yabancı kimlik numaraları ile sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

Durumları aşağıda açıklanan öğrencilerin ayrıca başvuru yapmalarına gerek yoktur:

  • Herhangi bir şekilde (örneğin, anne veya baba üzerinden) genel sağlık sigortalısı olanlar
  • Türkiye ile kendi ülkeleri arasında sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmış olan ülkelerden gelen ve o ülke mevzuatına göre sağlıktan yararlanma hakkı bulunan öğrencilerden bu durumlarını gerekli belgelerle SGK’ya ibraz ederek “Sağlık Yardım Hakkı” elde edenler.

Türkiye ile Sosyal Güvenlik Anlaşması Bulunan Ülkeler ve Formülerleri:

Almanya - T/A 11, T/A 9, T/A 20
Hollanda - N/TUR 106, N/TUR 111, N/TUR 121
Belçika - B.T.8, BT 16
Avusturya - A/TR 3, A/TR 4
Fransa - SE 208-01 FT, SE 208-02 FT SE 208-30 FT, SE 208-06 A FT, SE 208-28 FT, SE 208-09 FT
K.K.T.C. - K.K.T.C/T.C. 3, K.K.T.C/T.C. 6
Romanya - R/TR 3, R/TR5, R/TR 6
Bosna-Hersek - BH/TR 4, BH/TR 6, BH/TR 7
Çek Cumhuriyeti - CZ/TR 111
Makedonya - MC/TR 4, TR/MC 6