Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Kampüs Kart

Kampüs Kart

1. Özyeğin Üniversitesi Kampüs Kart nedir?

Özyeğin Üniversitesi Kampüs Kartı, kişinin Özyeğin Üniversitesi öğrencisi olduğunu belgeleyen, aynı zamanda, kütüphane, kopyalama merkezi, ve öğrenci servislerinde  (shuttle’larda)  kullanılabilen öğrenci kimlik kartıdır. 
 
Öğrencilerin, öğrenci kimlik kartlarını her zaman yanlarında bulundurmaları, özellikle Üniversiteye tüm girişlerde ve sınavlarda kimlik kartlarını göstermeleri gerekir.
 
Öğrenci kimlik kartları öğrencilik süresince geçerlidir. 
 

2. Özyeğin Üniversitesi Kampüs Kartı alabilmek için nasıl başvurabilirim?


ÖSYS ile yerleşen ve ilk defa Kampüs Kart alacak öğrencilerin kartları hazırlanmakta olup, dağıtımı Öğrenci Hizmetleri tarafından yapılmaktadır. Kartınızın teslimi için Öğrenci Hizmetleri tarafından e-posta ile bilgilendirme yapılır. 
Yurt dışından öğrenciler, lisansüstü programlara kayıt olan öğrenciler ile yatay veya dikey geçiş ile kayıt olan öğrencilerin kartları ise, kayıt sonrasında Güvenlik Merkezi tarafından oluşturulur. Bu öğrenciler kayıt sonrasında bir adet vesikalık fotoğraf ile birlikte AB-1 Mühendislik Binası -2. Katta bulunan Güvenlik Merkezi’ne giderek, kartlarını bastırabilirler.
 

3. Kampüs Kartın sağladığı avantajlar nelerdir?

Kampüs Kart, üniversite, laboratuvar ve yurtların kapı giriş sistemlerinde ve Kütüphane’de kaynak ödünç alımlarında kullanılır. Ayrıca, karta kampüs içerisindeki dolum noktalarından para yükleyerek, kampüs içindeki yazıcılardan çıktı alınabilmekte ve Üniversite shuttle ücretleri indirimli olarak ödenebilmektedir. 
 

4. Sıkça sorulan sorular

  • Kartıma nereden para yükleyebilirim?

Karta para yükleme, Üniversite içerisindeki dolum noktalarından yapılabilmektedir. Fotokopi ve yazıcılardan işlem yapabilmek için nakit olarak; Üniversite shuttle ücretleri için ise nakit veya kredi kartı ile dolum yapılabilmektedir. 

Yazıcılar için nakit dolum yapabileceğiniz kioskların bulunduğu noktaları aşağıda görebilirsiniz:

- SCOLA İngilizce Hazırlık Binası, Giriş kat

Öğrenci servisleri için nakit dolum yapabileceğiniz noktaları aşağıda görebilirsiniz

- Servis alanı (drop-off noktası), Gürsel ofisi

  • Kartım kayboldu/çalındı/kırıldı, ne yapmalıyım? 

Kartınızın kaybolması/çalınması/kırılması durumunda;

Üniversitenin Güvenlik Merkezi’ni 0216 564 9155 numaralı telefondan arayarak durumunuzu bildiriniz. Yeni kart talebinizi Öğrenci Bilgi Sistemi’nde (SIS) doküman talebi ekranından iletmeniz ve yeni kart çıkartma bedeli olan 20 TL’yi ödeyiniz. Kartınızı teslim almak üzere AB-1 Mühendislik Binası -2. Katta bulunan Güvenlik Merkezi’ne, dijital ortamdaki vesikalık fotoğrafınızı guvenlik@ozyegin.edu.tr adresine ilettikten sonra, iletemediğiniz durumda ise bir adet vesikalık fotoğrafınızı yanınıza alarak gidiniz. Kart Basım Saatleri; Hafta İçi 09:00 – 12:00 / 13:00 – 16:00

Yeni kart çıkartma bedeli 2021-2022 yılı için 20 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücret doküman talebi sırasında kredi kartı ile SIS (https://sis.ozyegin.edu.tr) üzerinden ödenebilmektedir. 

  • Kartımın manyetiği bozuldu, ne yapmalıyım?

Öncelikle Bilgi Sistemleri Kullanıcı Destek Birimi ile kart yetki tanımlama kontrolü için görüştükten sonra eğer, kart yetki tanımlama ile ilgili bir sorun yok ve sadece manyetik bozulma durumu varsa:

Kartınızı teslim almak üzere AB-1 Mühendislik Binası -2. Katta bulunan Güvenlik Merkezi’ne, dijital ortamdaki vesikalık fotoğrafınızı guvenlik@ozyegin.edu.tr adresine ilettikten sonra, iletemediğiniz durumda ise bir adet vesikalık fotoğrafınızı yanınıza alarak gidiniz. Kart Basım Saatleri; Hafta İçi 09:00 – 12:00  / 13:00 – 16:00

Kartın manyetiği bozulması sebebiyle yeni kart çıkartmak isteyen öğrencilerden, bozuk kartı Güvenlik Merkezi’ne teslim etmeleri durumunda, yeni kart bedeli alınmamaktadır. Kart teslim edilmediği durumlarda öğrencilerin 20 TL ödemesi gerekmektedir.

  • Yeni kart talebinde bulundum, ne zaman teslim alabilirim?

Hafta içi mesai saatleri içinde yaptığınız yeni kart talebi, aynı gün içerisinde düzenlenerek tarafınıza teslim edilmektedir. Mesai saatleri dışında yapılan talepler, mesai saatleri içinde karşılanmaktadır. Öğrenci Bilgi Sistemi (SIS) üzerinden kart talebinizi yapıp yeni kart bedelini SIS üzerinden ödedikten sonra, AB-1 Mühendislik Binası -2. Katta bulunan Güvenlik Merkezi’ne giderek kart basımınızı yaptırabilir ve kartınızı teslim alabilirsiniz.

  • Kartımı her yıl yenilemem gerekiyor mu, her yıl nasıl geçerli olacak?

Kartlar her yıl, ilgili akademik yıla ait bandrol ile yenilenmelidir. Bandrol, akademik yıl başında ders kayıtları sonrasında Öğrenci Hizmetlerinden temin edilip, kartın arkasına yapıştırılmalıdır.

  • Kartı iptal edebilir miyim?

Kampüs Kart, Özyeğin Üniversitesi öğrenci kimlik kartınız olduğu için öğrenim süresi boyunca kartın kullanımına devam etmelisiniz. 

  • Üniversiteden ayrılırken kartımı nereye teslim edeceğim, kartım nasıl iptal edilecek?

Üniversiteden mezun olmanız ya da ayrılmanız durumunda Üniversiteden ilişik kesme işlemlerinizi yaptırırken Güvenlik Merkezi’ne teslim etmelisiniz. Kartınız, Üniversiteden ilişik kesme işlemlerinizi yaptıktan sonra otomatik olarak Güvenlik Merkezi tarafından iptal edilir. Bu nedenle ilişik kesme işlemlerinizden önce kartınızda bulunan bakiyeyi kullanmalısınız. Kartın iptali sonrasında bakiye kullanılamaz. 

 
Kampüs Kart ile İlgili Diğer Önemli Hususlar:
 
  • Kartın sorumluluğu, teslim anında öğrenciye geçer.
  • Kart, akademik yılı gösteren bandrol bulunması halinde geçerlidir.
  • Kartın bulunması halinde guvenlik@ozyegin.edu.tr e-posta adresinden veya 0216 564 9155 numarasından Özyeğin Üniversitesi Güvenlik Merkezi’ne bildirim yapılmalıdır.